Kompleks pałacowo-parkowy w Koszęcinie

Wybudowany w I poł. XVII w. pałac jest od 1953 r. siedzibą Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny. Dla kompleksu pałacowo-parkowego w Koszęcinie została stworzona aplikacja audioprzewodnika.

Opis

Pałac w Koszęcinie jest jednym z największych w Polsce zespołów pałacowych z okresu neoklasycyzmu. Obiekt składa się z trzech niesymetrycznych skrzydeł, z których najpiękniejsze – zachodnie – mieści Salę Balową im. Jerzego Wójcika i wychodzący na park taras, Salę Kominkową im. Zdzisława Pyzika, a także Salę Zieloną im. Aliny Ilnickiej-Dienstl, w której zachował się empirowy, okrągły piec kaflowy. Najstarszą częścią pałacu jest skrzydło północne, w którym odkryto kamienie pochodzące z XVI w.

W Kaplicy Zamkowej pw. Matki Boskiej Wniebowziętej i śś. Męczenników Dionizego i Witalisa, wchodzącej w skład kompleksu, obecnie znajduje się Kameralna Sala Koncertowa Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”, w której odbywają się kameralne koncerty.

W obrębie kompleksu pałacowo-parkowego znajduje się także Pawilon im. Elwiry Kamińskiej, który w czasach książęcego panowania służył jako ujeżdżalnia pałacowa. Natomiast dawny budynek folwarczny z końca XIX w. został zrekonstruowany i służy obecnie jako Dom Pracy Twórczej im. Adolfa Dygacza. Tam też udostępniono dla zwiedzających Izbę Pamięci Zespołu „Śląsk”, w której znajduje się ekspozycja stała śląskich strojów ludowych oraz pamiątek z licznych tourne zespołu.

Na dziedzińcu pałacu od 2006 r. stoi „Ławeczka profesorska” – pomnik prof. Stanisława Hadyny, założyciela zespołu i jego wieloletniego dyrektora.

Pałac otacza założony w połowie XIX w. park krajobrazowy. W jego zachodniej części znajduje się malownicze oczko wodne. Rosną tu lipy drobnolistne, kasztanowce, klony i buki zwyczajne, jawory, jesiony wyniosłe i dęby szypułkowe. Jest też parę drzew egzotycznych: sosna wejmutka, kanadyjska i czarna, choina kanadyjska, platan klonolistny i jesion amerykański. Wiele z tych okazów to pomniki przyrody.

Audioprzewodnik

Na terenie kompleksu pałacowo-parkowego w Koszęcinie działa aplikacja audioprzewodnika. Stworzone zostały 22 stacje, dzięki którym mogą państwo zwiedzić cały zespół i zapoznać się z jego bogatą historią, jak i dziejami Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. Na karcie obiektu, dostępne są treści z audioprzewodnika.

Wirtualne spacery w 3D

Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny – jeden z największych polskich zespołów folklorystycznych, założony 1 lipca 1953 przez Stanisława Hadynę oraz Elwirę Kamińską; siedziba zespołu mieści się w pałacu w Koszęcinie.

Wirtualny spacer w 3D

Koszęcin. Siedziba Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk – Muzeum w kompleksie pałacowo-parkowym

Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny – jeden z największych polskich zespołów folklorystycznych, założony 1 lipca 1953 przez Stanisława Hadynę oraz Elwirę Kamińską; siedziba zespołu mieści się w pałacu w Koszęcinie.

Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny – jeden z największych polskich zespołów folklorystycznych, założony 1 lipca 1953 przez Stanisława Hadynę oraz Elwirę Kamińską; siedziba zespołu mieści się w pałacu w Koszęcinie.

Wirtualny spacer w 3D

Koszęcin. Siedziba Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk – Kompleks pałacowo-parkowy

Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny – jeden z największych polskich zespołów folklorystycznych, założony 1 lipca 1953 przez Stanisława Hadynę oraz Elwirę Kamińską; siedziba zespołu mieści się w pałacu w Koszęcinie.

Data lub czas powstania

XVII w.

Kompleks pałacowo-parkowy pochodzi z początku XVII w., ale obecny kształt nadała mu przebudowa przeprowadzona w latach 1829–1830. Pałac w Koszęcinie wybudowany w 1609 roku to zespół pałacowy w stylu klasycystycznym położony w centrum miejscowości Koszęcin w powiecie lublinieckim.

Materiał budowlany

Zabudowania murowane.

Historia

Kompleks pałacowo-parkowy istnieje na terenie Koszęcina prawdopodobnie od XIII w., z którego to pochodzi pierwsza wzmianka o miejscowości. Wówczas stanowił prawdopodobnie siedzibę właścicieli Koszęcina. Istniejący w tym czasie drewniany zamek spłonął pod koniec XVI w., dlatego w 1609 r. rozpoczął budowę obecnego, murowanego pałacu Andrzej Kochcicki, a dokończył ją Filip von Rauthen. W XVII wieku przebywał na nim kilkakrotnie król Jan III Sobieski, ponieważ majątek przejęła rodzina Sobków. Po 1774 r. władała nim hrabina von Dyhern, by w 1798 r. pałac znów przejęła korona cesarska. Od wiosny 1805 r. do stycznia 1945 r. posiadłość była własnością książęcego rodu Hohenlohe-Ingelfingen. Ludwik Filip von Hohenlohe-Ingelfiingen rozpoczął w 1829 r. przebudowę pałacu w stylu późnoklasycystycznym. Do zamku dobudowana została wówczas także Kaplica Zamkowa. W 1945 roku zamek w znacznym stopniu został zdewastowany przez wojska radzieckie. Mimo wszystko zamek zachował się w takim kształcie do dnia dzisiejszego. Z tego okresu ocalały malowidła ścienne i niektóre elementy wystrojów sal oraz epitafia nagrobne mieszczce się w Kaplicy Zamkowej. Ostatni właściciel pałacu Karol Gotfried wyemigrował do Austrii, gdzie zmarł bezpotomnie.

Od 1953 r. pałac jest siedzibą Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny. Tutaj toczy się całe życie zespołu. W pałacowych salach odbywają się zajęcia artystyczne, koncerty kameralne i imprezy okolicznościowe, organizowane są także różnego typu uroczystości i konferencje. W zabytkowych wnętrzach mieszczą się również biura instytucji.

Na terenie kompleksu dla gości udostępniona jest baza noclegowa przyjmująca: współpracujących artystów, grupy biorące udział w prowadzonych działaniach dydaktycznych, uczestników konferencji i szkoleń, etc. Wieczorami czynny jest Klub Muzyczny jako kawiarnia – pub, z możliwością organizowania imprez kameralnych. Na terenie kompleksu znajduje się również kilka sal konferencyjnych.

Forma ochrony prawnej

Zespół pałacowy w Koszęcinie, który stanowi siedzibę Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”, jest wpisany do wojewódzkiego rejestru zabytków pod nr rej. A-81/78 z 10.01.1997 r.

W rejestrze znajduje się również osobno:

 • pałac z kaplicą (nr rej. 392/60 z 12.03.1960 r.),
 • park (nr rej. R/168 z 29.04.1949 r.).

Położenie obiektu

Kompleks pałacowo-parkowy, położony blisko centrum miasta, jest siedzibą Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”.

Dostępność

Kompleks pałacowo-parkowy w Koszęcinie, z uwagi na pełnione funkcje, jest ogólnodostępny.

Opis miejsc i pokoi

Liczba miejsc: 27

Liczba pokoi: 13

 • 1 pokój 1 osobowy,
 • 10 pokoi 2 osobowych,
 • 2 apartamenty 2-3 osobowe.

Wyposażenie pokoju:

 • TV,
 • telefon,
 • radio,
 • Internet bezprzewodowy,
 • lodówka,
 • łazienka z prysznicem.

W budynku pałacu znajduje się winda oraz pokój dla osób niepełnosprawnych.

Przedział cenowy

Cena od: 60.00

Cena do: 160.00

Pokój standard dla gościa indywidualnego:

 • pokój 1 osobowy ze śniadaniem – 90,00 zł (brutto),
 • pokój 1 osobowy bez śniadania – 73,00 zł (brutto),
 • pokój 2 osobowy ze śniadaniem – 160,00 zł (brutto),
 • pokój 2 osobowy bez śniadania – 126,00 zł (brutto),
 • dostawka ze śniadaniem – 70,00 zł (brutto),
 • dostawka bez śniadania – 53,00 zł (brutto).

Oferta pobytowa w siedzibie Zespołu „Śląsk” skierowana jest zarówno dla grup zorganizowanych jak i dla klienta indywidualnego. Koszty noclegów dla grup zorganizowanych kalkuluje się oddzielnie.

Parking

Na terenie kompleksu pałacowo-parkowego jest dostępny parking.

Wyżywienie

Możliwość wykupienia śniadań, obiadów i kolacji po wcześniejszym zgłoszeniu.

Specjalnością kuchni Zespołu „Śląsk” są śląskie dania regionalne, oferowana jest także kuchnia staropolska.

W ofercie znajdują się również potrawy przygotowywane na indywidualne życzenie gościa, posiłki serwowane są w formie stołu szwedzkiego lub przy pełnej obsłudze kelnerskiej.

Sale konferencyjne

W zależności od potrzeb proponujemy nowoczesne wyposażenie sal konferencyjnych oraz fachową obsługę, która pomoże Państwu w zorganizowaniu spotkania oraz będzie czuwała nad jego prawidłowym przebiegiem.

Do dyspozycji gości w kompleksie pałacowo-parkowym oddajemy sale konferencyjne o łącznej powierzchni 450 m² dla 400 osób, w tym kilka mniejszych sal z przeznaczeniem szkoleniowo-warsztatowym mieszczących od kilku do kilkudziesięciu osób.

PAŁAC:

 • Sala Balowa – sala z maksymalną liczbą miejsc do 120 osób w układzie teatralnym. Wyposażenie w sprzęt konferencyjny na życzenie klienta.
 • Sala Kominkowa – sala z maksymalną liczbą miejsc 70 osób w układzie teatralnym. Dodatkowo sala ta może spełniać rolę sali restauracyjnej. Wyposażenie w sprzęt konferencyjny na życzenie klienta.
 • Sala Zielona – sala z maksymalną liczbą miejsc 50 osób w układzie teatralnym. Wyposażenie w sprzęt konferencyjny na życzenie klienta.

PAWILON IM. ELWIRY KAMIŃSKIEJ:

 • Sala widowiskowa – sala konferencyjna wyłącznie w układzie teatralnym z maksymalną liczbą miejsc do 120 osób. Sala wyposażona jest w komfortowe fotele z pulpitami konferencyjnymi, ekran kinowy, rzutnik oraz profesjonalne nagłośnienie. Dodatkowo Sala posiada profesjonalne studio nagrań, którego wysokiej klasy sprzęt pozwala na nagrywanie oraz obróbkę materiałów dźwiękowych. Scena przystosowana do wystąpień, prezentacji, koncertów i spektakli teatralnych.
 • Sala Wystawiennicza (nad Salą Widowiskową) – sala przeznaczona do organizacji wystaw, pokazów oraz wernisaży malarskich. Dodatkowy sprzęt ułatwiający wyeksponowanie prac na życzenie klienta.

DOM PRACY TWÓRCZEJ IM. ADOLFA DYGACZA:

 • Sala Multimedialna – sala konferencyjna w pełni wyposażona w sprzęt multimedialny z maksymalną liczbą miejsc do 100 osób w układzie teatralnym.

 

Dysponujemy profesjonalnym sprzętem multimedialnym i konferencyjnym:

 • rzutniki multimedialne,
 • sprzęt audiowizualny przystosowany do projekcji filmów Video i DVD,
 • mikrofony bezprzewodowe,
 • dodatkowe nagłośnienie,
 • dodatkowe oświetlenie,
 • kamery,
 • ekrany przenośne do projekcji przedniej i tylnej,
 • flipcharty, sztalugi malarskie, kratownice,
 • bezprzewodowy dostęp do Internetu,
 • TV SAT,
 • sale konferencyjne posiadają naturalne oświetlenie oraz system zacienienie sal,
 • dodatkowo na życzenie klienta oferujemy serwis fotograficzny.

Szczegóły oferty

Kontakt:
Recepcja Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny
tel. +48 34 310 64 01
e-mail: recepcja@zespolslask.pl

Źródła, informacje w Internecie

www.zespolslask.pl

Właściciel, zarządzający

Kompleks pałacowo-parkowy jest zarządzany przez Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny, który jest wojewódzką samorządową instytucją kultury – instytucją artystyczną. Organizatorem jest Województwo Śląskie. Zespół „Śląsk” posiada osobowość prawną i wpisany jest do rejestru instytucji kultury prowadzonego przez Województwo Śląskie pod numerem RIK Z/1/99.

Promowane wydarzenia Archiwum wg daty wydarzenia

Dokumenty